Jak jedwabna chusta

Każdy materiał nadaje się najlepiej do jakiś tylko ubrań czy dodatków. Nawet materiały najbardziej uniwersalne nie nadają się do tego, by wyczarować z nich absolutnie wszystkie możliwe kroje ubioru – codziennego i nie tylko – oraz na przykład dekoracje wnętrzarskie, jak zasłony czy narzuty. Jedne zastosowania danych materiałów będą bardziej oczywiste, a inne mniej, ale, koniec końców, zawsze będą możliwe do określenia. Przykładem stosunkowo uniwersalnego materiału jest dżins. Szyje się z niego głównie spodnie – te nazywane są nawet „dżinsami” – oraz szorty, spódniczki, sukienki, kamizelki oraz kurtki.

Czasem w sklepach trafić można też na np. dżinsowe buty, torby, płaszcze czy kapelusze. Dżins lata świetności przeżywał w dziewiątej dekadzie XX wieku, gdy to modne było noszenie jak największej ilości wykonanych z nich rzeczy. Efekty takich posunięć ocenić można, z perspektywy czasu, przeglądając chociażby zdjęcia ówcześnie popularnych celebrytów. Cóż, na pewno nie są one zachęcające… Warto jednak wiedzieć, iż dżins znajduje swoje zastosowanie również np. w dekoracji wnętrz – z tego cienkiego można szyć np. poszewki na poduszki. Innym uniwersalnym materiałem jest chiński jedwab. Nie tylko wykonuje się z niego chusty i apaszki, ale też i zwiewne tuniki i sukienki, a nawet subtelną bielizną i nocne koszulki (do czego dżins się absolutnie nie nadaje).

Co ciekawe, chiński jedwab może posłużyć również do produkcji eleganckich zasłon oraz zmysłowej, przyjemnej w dotyku pościeli, idealnej na upalne dni. Szyfon jest natomiast wspaniałym materiałem na letnie sukienki czy tuniki, ale nigdy nie powinno się szyć z niego spodni czy innego rodzaju ubioru, który, ze swej definicji, nie powinien być prześwitujący (jako że łatwo się rozdziera, nie wykorzystuje się go raczej w dekoracji wnętrz). Te same ograniczenia dotyczą koronek oraz materiałów ażurowych. Swoistą swobodę wykorzystania oferuje nam np. wełna. Najpopularniejszym wełnianym ubraniem są oczywiście swetry, ale ostatnimi czasy modne są też szyte z grubej wełny swetrowe sukienki. Prezentują się naprawdę stylowo i kobieco. Najbardziej ograniczone możliwości wykorzystania materiału mamy w przypadku tzw. surówek. Te nadają się tylko i wyłącznie do szycia obrusów, serwet oraz pościeli, tzn. powłoczek na pościel. Jeśli chcemy uszyć z nich jakieś ubranie, niech będzie to co najwyżej kombinezon czy koszula, w których będziemy np. sprzątać dom czy pracować w ogródku.

chinski-jedwab